33.8 C
Скопје

ВИДЕО I „Елај си со мене“: Борисов го качи Јанша во неговиот авион од Љубљана до Виена

На пат кон Виена застанавме во Љубљана да го земеме словенечкиот колега Јанез Јанша и неговиот тим. Ова го напиша бугарскиот премиер Бојко Борисов на неговиот официјален профил на Фејсбук. 

– Заедно летаме кон главниот град на Австрија, каде ќе разговараме за нашиот став дека пропорционалната дистрибуција на вакцините по квота врз основа на население треба да важи и за набавките, а не само за нарачаните количини. Пандемијата достигна фаза кога е исклучително важно земјите од ЕУ да бидат обединети. Поддршката е важна во секое време, напиша Борисов, јави дописникот на МИА од Софија.

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов денеска ќе учествува на работна средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц и премиерите на Чешка, Андреј Бабиш, на Летонија, Артурс Крижанис Карин, на Словенија, Јанез Јанша и на Хрватска, Андреј Пленковиќ, објави прес-службата на бугарската влада.

На настанот, што ќе се одржи во австриската престолнина Виена, шесте лидери ќе разговараат за нивната позиција, повикувајќи на дискусија на европско ниво за снабдувањето со вакцини против ковид-19 и нивната фер дистрибуција врз основа на процентот на население на секоја држава-членка.

Поврзани вести

Филипче: Учениците можат да се вратат во училиштата, протоколите за новата учебна година се речиси готови

Слободен печат

Рама: ЕУ потфрли уште еднаш да донесе вистинска одлука

Арафат Шабани: МОН засега нема механизам да ги принуди наставниците да се вакцинираат

Слободен печат

Шахпаска му помогна на полицаец кој падна на плочникот при откривање на спомен обележје во Берово: Дечкото колабираше, но брзо реагиравме

Слободен печат

Бајден го олеснува добивањето на привремени работни визи: Што значи ова за Македонците?

Слободен Печат

Денеска се регистрирани 5 нови случаи на ковид 19, пријавено е едно починато лице

Слободен печат

Остави Коментар