23 C
Скопје

ВИДЕО I Денот кога мамбата се одјави и го одигра последниот натпревар во НБА

На денешен ден пред пет години, еден од најдобрите кошаркари на сите времиња Коби Брајант го одигра последниот натпревар во кариерата.

На 13. април 2016 година, Коби Брајант замина со спортска пензија одигрувајќи го последниот натпревар во богата кариера која ја помина само во еден клуб ЛА Лејкерс.
Лејкерси пред точно пет години играа против Јута џез со 110:93, а Брајант се „одјави“ на спектакуларен начин постигнувајќи 60 поени.
Токму по натпреварот, Брајант во прошталниот говор како играч на Лејкерс, изговори два збора кои станаа синоним за кошаркарот кој освои пет шампионски титули со ЛА Лејкерс.
„Мамбата се одјави (Mamba out)“

За жал на 26. Јануари 2020 година, Коби Брајант заедно со својата ќерка Џиана и уште седум лица трагично загинаа во хеликоптерска несреќа во близина на Лос Анџелес. 

Поврзани вести

ВИДЕО: Манчестер јунајтед е „крал“ на пресврти во Премиер лигата!

Слободен печат

Струга Трим Лум го испрати Вардар во Втората лига

Слободен печат

Хамилтон на две победи од јубилеј, светскиот шампион ја освои и „Каталуња“

Слободен печат

Ова долго се чекаше, конечно ќе се игра првиот фудбалски меч пред полн стадион

Слободен печат

ВИДЕО: Супер гол на Андонова против Еспањол и го прослави во стилот на Роналдо!

Слободен печат

ВИДЕО: Пандев стартер на „Луиџи Ферарис“, Сасуоло е пред Рома!

Слободен печат

Остави Коментар