ВИДЕО| Хрватска го доби првиот борбен авион од типот Рафал

Во базата на француските воздухопловни сили, Мон-де-Марсан, ќе се одржи историска, свечена церемонија на предавање на првиот повеќенаменски борбен авион Рафал во Хрватска, односно пренос на сопственоста помеѓу Република Франција и Република Хрватска.

во пресрет на предавањето на авионот „Рафал“ на Хрватска, во Франција, припадниците на француското воздухопловство и вооружените сили на Република Хрватска (МОРХ) ги извршија последните подготвителни дејствија за нивно преземање, јавува N1 Загреб.

Ова е првиот од 12-те авиони Рафал, двомоторски повеќенаменски борбен авион од 4,5+ генерација на францускиот производител Dassault Aviation, кој Франција ќе и го испорача на Хрватска.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот