ВИДЕО: Хрватите го освоија Глазгов за осминафинале на Европското првенство!

epa09294482 Croatia players and Croatia's head coach Zlatko Dalic (4-R) celebrate after the UEFA EURO 2020 group D preliminary round soccer match between Croatia and Scotland in Glasgow, Britain, 22 June 2021. EPA-EFE/Robert Perry / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Вечерва завршија натпреварите од третото коло и во групата „Д“, Англија го освои првото место со два гола од три одиграни меча.

На „Вембли“ стадионот во Лондон Англичаните со 1:0 триумфираа над Чешка, единствениот погодок беше дело на Стерлинг.

Чесите и покрај поразот како третопласирани се сигурни учесници во нокаут-фазата. Во вториот меч одигран во Глазгов Хрватска славеше со 3:1 над Шкотска.

„Коцкестите“ поведоа во 17 минута со голот на Влашиќ, а непосредно пред паузата Шкотите израмнија преку МекГрегор. Победата на Хрватска ја обезбедија Модриќ и Перишиќ.


Евро 2020

Група „Д“
3. коло, резултати –

Хрватска – Шкотска 3:1
Чешка – Англија 0:1

Конечна табела:
1.Англија 2:0 7 бодови
2.Хрватска 4:3 4
3.Чешка 3:2 4
4.Шкотска 1:5 1

Видео на денот