ВИДЕО | Хорор во самопослуга: Најмалку еден убиен и 12 ранети во престрелка во Тенеси

Инцидентот се случил во самопослуга во Колирвил, град источно од Мемфис / Фото: Скриншот, ЕјБиСи Њуз

Вооружен напаѓач отвори оган во супермаркет во близина на Мемфис, Тенеси, при што загина најмалку едно лице, а 12 се повредени пред самиот да се застрела, соопшти локалната полиција.

Инцидентот се случил во самопослуга во Колирвил, град источно од Мемфис. Напаѓачот починал од „самонанесена прострелна рана”, изјави за новинарите началникот на полицијата во Колирвил, Дејл Лејн. Лејн рече дека некои од повредените „имаат многу сериозни повреди” и предупреди дека бројот на жртвите од трагедијата може да се зголеми.

Полицајци и екипи на С.В.А.Т. ја обезбеди областа и им помагаа на вработените и купувачите да ја евакуираат зградата, рече Лејн. Тој опиша „застрашувачка” сцена во продавницата, каде полициските службеници нашле „луѓе скриени во замрзнувачи и во заклучени канцеларии”.

Лејн не откри дали напаѓачот бил вработен во продавницата, но додаде дека пукањето го истражуваат ФБИ и други федерални служби.

Извор: МИА

Видео на денот