ВИДЕО: Холандија може да остане без пласман на Светското првенство

„Лалињата“ до самиот финиш беа во одлична позиција да стигнат до „билет“ за СП/Подгорица, Црна Гора/13 ноември 2021/Фото: EPA-EFE/Boris Pejovic

Вечерва во Подгорица до самиот финиш Холандија го имаше „билетот“ за настап на следниот Мундијал, до 82 минута водеше со 0:2, но го испушти водството.

Водеа „лалињата“ со головите на Депај во 25 и 54 минута, но Црногорците стигнаа до реми кое го обезбедија за четири минути преку Вукотиќ и Вујновиќ.

Норвежаните после киксот дома против Летонија (0:0) повторно се враќаат во игра и во последното коло имаат шанса како гости кај Холандија да го надополнат тоа што го пропуштија.

Турците исто така се во одлична позиција да се најдат директно на СП. Со гостинска победа против Црна Гора и триумф на Норвешка против Холандија, Турција може да го обезбеди првото место во квалификациската група „Г“.

На едно коло до крајот Холандија има 20 бодови, Турција и Норвешка имаат по 18, Црна Гора која ги загуби шансите е четвртопласирана со 12.

Видео на денот