10 C
Скопје

ВИДЕО: Хјустон со победа ја започна ерата без Харден, Јокиќ ги среди „воините“

Во дербито на Тексас, Хјустон рокетс славеше со 109:105 над Сан Антонио спарс.

Хјустон со победа го започна периодот без Џејмс Харден, „ракетите“ го совладаа големиот ривал од Тексас. Хјустон до победата дојде без помошта на новите кошаркари, а замената за Харден, Стерлинг Браун во триумфот над Сан Антонио учествуваше со 23 поени и седум скокови. Крис Вуд кој ќе биде еден од главните играчи на новиот Хјустон имаше учинок од 27 поени и 15 скокови, а победа добива на тежина доколку се знае дека покрај новите играчи кои треба да пристигнат, не настапи ниту сега првата ѕвезда на екипата Џон Вол.

Денвер нагетс со 114:014 го совлада Голден Стејт Вориорс, а одличниот српски кошаркар го оствари 64. трипл-дабл во кариерата. Никола Јокиќ имаше 23 поени од кои 18 даде во второто полувреме, 14 скокови и 10 асистенции и на фантастичен начин одговори на 35. поени кои ги постигна Стеф Кари на спротивната страна.

Кошаркарите на Денвер одлично го отворија натпреварот со 37:24 во првата четвртина и предноста ја задржаа со самиот крај. „Воините“ единствено во третата четвртина успеаја да намалат на минус седум, но тоа беше се што направија. Покрај Јокиќ, расположени за игра беа и Џамал Мареј и Вил Бартон кои постигнаа по 17 поени.

Прочитајте и...  Блажевска Еминова со норма за учество на Европското и Светското младинско првенство во пливање

Торонто репторс против Шарлот хорнетс дојде до само третата победа сезонава (3:8). Крис Бушер постигна 25 пени, Кајл Лаури 16 поени и 12 асистенции, додека на спротивната страна Тери Розие застана на 22 поени.
Бен Симонс на гласините за размена одговори со трипл-дабл (10 поени, 10 асистенции и 12 скокови) за победа на Филаделфија над Мајами кој настапи без тројцата најдобри играчи, Батлер, Адебајо и Драгиќ.

Резултати:
Филаделфија – Мајами 125:108
Сан Антонио – Хјустон 105:109
Торонто – Шарлот 111:108
Денвер – Голден Стејт 114:104
Портланд – Индијана 87:111

Поврзани вести

Погоди две стативи и една пречка, Нејмар играч на мечот во Париз

Слободен печат

ВИДЕО: Европа ќе има нов шампион, елиминиран Баерн Минхен!

Слободен печат

Македонските надежи забележаа победа во контролниот меч со Црна Гора

Слободен печат

Македонскиот автомобилист Вуков тестираше во Муџело

Слободен печат

ВИДЕО: Олимпискиот комитет финансиски ќе го помага Бошко Стаменковски

Слободен печат

Клоп пред Реал: Не можеме да ја игнорираме одбраната, во спротивно ќе бидеме казнети!

Слободен печат

Остави Коментар