ВИДЕО | Хаос во конгресот на Хондурас, сопартијци се испотепаа меѓу себе

Конгресот на Хондурас/ Фото ORLANDO sierra / AFP / Profimedia

На церемонијата на полагање заклетва на Хорхе Каликс, новиот привремен претседател на Конгресот во Хондурас, во петокот изби тепачка во конгресните сали.

Додека Каликс положи заклетва, некои пратеници од истата партија се качија на говорницата, што доведе до тепачка. Луѓето извикуваа: „Предавници!“

Каликс, членовите кои протестираат и новоизбраниот претседател Ксиомара Кастро се од иста партија, Партијата за слобода и фондации или Либре.

Видео на денот