13 C
Скопје

ВИДЕО | Хаос во „8 септември“: Гужви и турканици пред ковид-центарот

„Лица со температура, пневмонија, омалаксани, со отежнато дишење, дремат надвор на минусни температури и се молат докториве да се смилуваат да отворат врати. Патем јас со бронхопневмонија чекав 3 часа.“, пишува револтирана пациента која објави видео на кое се гледа каква е атмосферата пред ковид-центарот во ГОБ „8 септември“, Скопје.

Таа обвинува дека лекарите и сестрите не ги примаат во објектот, односно не ги отвараат вратите за пациенти се додека не си ги испијат кафињата.

„Вака ние обичните смртници чекаме за преглед во Ковид центарот во 8ми септември.

Бидејќи во сред пандемија нема 3 смени, почнуваат со работа од 08 и 30 (а нема да биде тоа македонско здравство, ако нели сестрите и докторите не си ги испијат кафињата па отворат во 09 и 30)

Прочитајте и...  Нови 1.000 домаќинства од општина Гази Баба ќе се приклучат на градското парно со проширувањето на топловодната мрежа

Во меѓувреме луѓево со температура, пневмонија, омалаксани, со отежнато дишење, дремат надвор на минусни температури и се молат докториве да се смилуваат да отворат врати. Патем јас со бронхопневмонија чекав 3 часа.

Една жена волонтерски направила ливчиња и ги дели на луѓето за колку толку да се направи ред.

Патем на истово место чекаат и луѓе со ДРУГИ инфективни болести (значи на истиов куп со заразните од корона). Тука чекаат и за вакцини, тетанус и сл.

Ако немаш упат од матичен ( пр. Ти се влошила состојба ноќе и немало кој да ти издаде упат-Не те примаат, те брка обезбедувањето)

Ова е во Ковид центарот во 8ми септември, на клиника пак да те примат е научна фантастика. Со упат чекав два дена по 3 часа за да ми дадат проклет упат за ренген и не дочекав, измрзнав и нормално морав да го правам приватно.

Прочитајте и...  Приведен сопственик на чајџилница, работел по дозволеното време

Ова е само дел од хоророт на македонското справување со пандемија, ептен ми е лошо за да пишувам уште, инаку штом се опоравам ќе напишам се низ што како семејство проаѓаме и колку не чини вирусот, а еден посебен ферман ќе треба да им го посветам на лекарите и сестрите со ЕГО ДО ПЛАФОН што не смееш ништо да им кажеш или да ги прашаш“, пишува револтираната Ана во фејсбук-објавата.

Поврзани вести

Началник на клиника сексуално вознемирувал неподвижен пациент: Обвинението против докторот од Бања Лука е потврдено

И.И.

Снег и силен ветар ноќеска на Шапка: Се расчистува завеаниот пат низ викенд населбата

Слободен печат

Претседателот на Уставен суд Мурати на средба со Груби: Соодветна и правична застапеност и постоење на единственост во ставот меѓу сите судии како основни и најитни приоритети

Слободен печат

Македонски дипломатски активности во Брисел: Димитров и Османи „очи во очи“ со министрите за надворешни работи на Шведска и Финска

Слободен печат

ММФ ќе се фокусира на економските последици од климатските промени

И.И.

ВИДЕО: Руската балтичка флота почна големи поморски маневри

Слободен печат

Остави Коментар