19.8 C
Скопје

ВИДЕО: Халанд рушеше рекорди и сам ја елиминира Севиља од ЛШ

Борусија Дортмунд е првиот четвртфиналист во Лигата на шампионите откако во реваншот одигра 2:2 против Севиља.
Првиот напревар во Шпанија заврши со триумф на „милионерите“ од 3:2 благодарение на двата гола на Ерлинг Халанд, а норвешкиот репрезентативец и во реваншот брилјираше постигнувајќи ги двата гола за својот тим и притоа собори два рекорди во Лигата на шампионите.

Халанд во 35. минута му донесе водство на својот тим и притоа стана најмладиот фудбалер кој постигнал гол на шест натпревари по ред во ЛШ. Норвежанецот до ова постигнување дојде нао 20 години и 231 ден.
Во 54. минута Халанд ги реши сите дилеми околу патникот во четвртфиналето, а притоа постави нов рекорд кој долго време нема да биде надминат.


Халанд го постигна својот 20 гол во Лигата на шампиони, а до таа бројка дојде за само 14 натпревари. Досегашниот рекорд го држеше Хари Кејн на кого му беа потребни 24 натпревари во ЛШ за да постигне 20 голови.
Севиља успеа да се избори за реми со головите на Ел Несри во 69. минута и тоа од пенал и во 96. минута.

Поврзани вести

Франција има една победа на ЕП, но и натаму е најголем фаворит за шампионската титула!

Слободен печат

Класика на „Вембли“: Ги дознавме сите осминафинални двојки на Европското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Германија „преживеа“ во Минхен, Роналдо е синоним за рекорди!

Слободен печат

Клуб од шпанската „Ла Лига“ со интерес за Дарко Велковски!?

Слободен печат

Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ „гази“ и во двојки, крај за првите носители на турнирот во Мајорка!

Слободен печат

Остави Коментар