6 C
Скопје

ВИДЕО: Грешката на Тер Штеген фатална за Барса!

Во дербито на 10 коло во најсилното шпанско првенство вечерва Атлетико Мадрид беше подобар од Барселона минимално со резултат 1:0. После 10 години Атлетико успеа да слави против Барселона во првенството.

Единствениот гол на стадионот „Ванда Метрополитано“ се случи непосредно пред паузата кој го реализираа „јорганџиите“ во контранапад.

Во таа контра на домаќините Кореја го пронајде Караско, а изненадувачки голманот на Барса, Тер Штеген длабоко излезен како скоро играч од средниот ред, се обиде да ја отстрани опасноста, но неуспешно.

Ги разочара неговите навивачи, беше издриблан од Караско на кој не му беше тешко да ја затресе празната мрежа (45+3`).

За Каталонците ова е веќе трет пораз сезонава во „Ла Лига“ за моментно 10 место во генералниот пласман со 11 бодови, а Атлетико Мадрид го дели првото место со Реал Сосиедад со по 20 бодови.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Со кунг-фу потег го патосира судијата

Во претходните мечеви од саботната програма, Леванте на нашиот Енис Барди ремизираше со Елче, Виљареал успеа да му откине бод на Реал Мадрид, а Севиља со 4:2 славеше против Селта Виго.

Поврзани вести

Богдановиќ во Атланта: Верувам дека ќе ми помогне Перо Антиќ!

Слободен печат

„Оле“: Условите во домот на Марадона не биле соодветни, тој не заслужи вакво нешто!

Слободен печат

Овие 11 рекорди во Лигата на шампионите никој нема да ги собори!?

Слободен печат

ФК Академија Пандев: Дали милионските вложувања на нашиот сопственик се правилна одлука?

Слободен печат

Спортистите на Олимпијадата во Токио ќе се тестираат на ковид-19!

Слободен печат

Ѓока после „петардата“: Ова е Шкендија која сите сакаме да ја видиме!

Коминовски Фидан

Остави Коментар