ВИДЕО | Готвиме со Маја: Поховани наполитанки и палачинки

готвиме со маја
Фото: Промо

Популарната млада готвачка Маја денеска ви препорачува три одлични рецепти: Поховани наполитанки, и благи и солени наполитанки. Погледнете како вештата и инвентивна Маја ги подготвува превкусните јадења.

Поховани наполитанки

 • Винчини наполитанки
 • 3 лажици Лино Лада крем
 • 2 белки
 • 3 лажици кондензирано млеко
 • 3 лажици брашно
 • 1 Долчела рум шеќер
 • 1 лажица несолен путер

Подготовка:

Се мати едно јајце и се меша со кондензирано млеко. Две наполитанки се спојуваат со Лино Лада крем и се прави како сендвич. Потоа наполитанките се валкаат прво во јајцето со млеко а потоа и во брашно.Се ставаат да се пржат на путер и додека се пржат се посипуваат со рум шеќер.

готвиме со маја
Фото: Промо

Палачинки

 • 2 јајца
 • 300 г брашно
 • 300 мл вода
 • 300 млеко
 • сол
 • 1 лажица Долчела какао
 • 1/2 лажичка цимет

Фил:

 • Лино Лада млечен крем
 • Лино Лада крем со лешници
 • Малини
 • Долчела чоколаден шлаг
 • 2 Долчела ванилин шеќер
 • Џем Подравка

Подготовка:

Се мати смеса како за класични палачинки. Тестото се дели на три дела, едното останува бело, второто се меша со какао а третото со цимет. Сите се пржат како класични палачинки. Се редат во чинија, наизменично по боја и секој слој се премачкува со фил по желба и овошје како додаток.

готвиме со маја
Фото: Промо

Солени палачинки

 • Перутнина Птуј мисиркини гради
 • Чедар
 • Маслинки
 • Јајце
 • Сланина
 • Мајонез

Подготовка:

Дел од белите палачинки се филуваат со состојките и се превиткуваат како триаголници.

 

Видео на денот