ВИДЕО: Голем пожар во центарот на Солун, десетици луѓе спасени во последен момент

Фото: Јутјуб/принтскрин

Неколку луѓе се пренесени во болница, а двајца од нив се приклучени на апарати, по пожарот што изби во центарот на Солун во близина на плоштадот „Аристотел“, објавија локалните медиуми.

Пожарот, кој е ставен под контрола, веројатно избил во напуштен објект, а пожарникарите во последен момент спречиле огнот да се прошири во соседните згради, од каде спасиле 44 луѓе.

Противпожарната служба интервенирала со 12 возила и 40 пожарникари.

Видео на денот