33.8 C
Скопје

ВИДЕО: Голчиштето на Кавани недоволно за победа на Јунајтед, нов триумф за Алиоски и Лидс

Фудбалерите на Манчестер јунајтед одиграа само 1:1 против Фулам пред своите навивачи во 37 коло од Премиер лигата. Навивачите на Јунајтед не можеа да изберат подобар момент да се вратат на трибините на „Олд трафорд“ бидејќи по само 15 минути игра беа сведоци на фантастичен гол на Единсон Кавани.

Голманот де Хеа ја исфрли топката, Бруно Фернандеш имаше мајсторско додавање до Кавани кој од 40-тина метри го лобираше голманот Ареола за водство на „црвените ѓаволи“ од 1:0.
Фудбалертите на Јунајтед продолжија да доминираат на теренот но не можеа да постигнат втор гол. Најблиску до него беа во 73 минута кога Мејсон Гринвуд излезе сам пред голманот Ареола кој се извади за примениот гол.
Само три минути подоцна стигна казната, Рид центрираше од десната страна, а Брајан го совлада Де Хеа и го постави конечниот резултат.

Затоа Лидс и македонскиот репрезентативец Езџјан Алиоски продолжуваат со добрите игри во финишот од сеозната и овој пат славеа со 2:0 против Саутемптон. Херој на Лидс беше Патрик Бамфорд кој го отвори резултатот во 73 минута, а конечниот резултат го постави Робертс во последните моменти од натпреварот. Алиоски ги одигра сите 90 минути за Лидс кој се искачи на осмото место на табелата.

Поврзани вести

Пулјизовиќ ново засилување за РК Бутел

Слободен печат

Неверојатна животна приказна на данска фудбалерка: Татко и бил убиен од талибанци, зборува девет јазици и кога не дава голови е хирург

Слободен печат

ВИДЕО | Стојмановски: Со парите од пласманот на ЕП, ФФМ да им помогне на клубовите

Слободен печат

Детроит е победник на НБА лотаријата, ќе бира прв на драфтот

Слободен печат

На ОИ во Токио ќе има публика, но алкохолот ќе биде забранет

Слободен печат

Ѓоковиќ донесе конечна одлука, ќе настапи на ОИ во Токио

Слободен печат

Остави Коментар