4 C
Скопје

ВИДЕО: Ѓоковиќ откри со кого би сакал да оди на вечера

Старо-новиот шампион на Австралија Опен, Новак Ѓоковиќ, зборуваше за теми кои не се поврзани за тенисот.

Ѓоковиќ кој во неделата по деветти пат триумфира на Австралија Опен, откри дека би сакал да оди на вечера со Мајкл Џордан, како и дека покрај тенисот, омилен спорт му е скијањето.

– Од познатите личности би сакал да одам на вечера со Мајкл Џордан, а што се однесува до другите спортови кои ги обожувам е скијањето. Навистина е убаво чувството кога се спуштате по планина. Кога бев мал доста време поминував на Копаоник и таму го засакав ово спорт. Од спортовите со топка тука се и фудбал, кошарка и ракомет, а се повеќе ми се допаѓа и голф – рече Ѓоковиќ.


Првиот светски тениски рекет призна дека многу му помага дишењето и на тој начин ја зголемува концентрацијата во одлучувачките моменти.
– Дишењето ми е многу важно и тоа постојано го правам. Тоа е еден од најдобрите начини да имате фокус на тоа што го правите. Исто така е еден од најдобрите начини како да мислите на тоа што во одредени моменти ви е најважно – истакна Ѓоковиќ кој откри дека овошјето му е најдобра храна.

Откако загуби во финалето, му упати интересна порака: Новак, сакам да ми бидеш тренер

Виландер воодушевен од настапот на Ѓоковиќ

По неговиот тренер, и Ѓоковиќ им одговори на критичарите: Не бевте фер, но не е прв пат

Прочитајте и...  Федерер нема да ја брани титулата на Мастерсот во Мајами

Поврзани вести

ВИДЕО: Кој може да го запре Сити, „граѓаните“ сè поблиску до светскиот рекорд!

Слободен печат

ВИДЕО: „Старата дама“ ја продолжи шампионската трка со миланските ривали!

Слободен печат

Лига Европа: Еурофарм Пелистер во осминафиналето против Магдебург

Слободен печат

Де Лаурентис бара да се одложи дербито меѓу Јуве и Наполи!

Слободен печат

Дупјачанец: Жалам што не победивме, заморот во овој момент е оправдан!

Слободен печат

Лига Европа: Металург во последните секунди до реми со Адемар Леон!

Слободен печат

Остави Коментар