4 C
Скопје

ВИДЕО: Ѓоковиќ елиминиран, Тим е првиот финалист во Лондон!

Денеска во првото полувреме на завршниот АТП турнир во Лондон триумфираше Доминик Тим кој успеа да слави против најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ.

Во „маратонот“ кој траеше скоро три часа Австриецот беше подобар со резултат 2:1 во сетови 7:5, 6:7 (10) и 7:6 (5).

Српскиот ас во „тај-брејкот“ на третиот сет имаше позитива од дури 4:0 во поени, но изненадувачки на крајот истиот го загуби со 7:5.

Тим втора година по ред е во завршницата за трофејот, минатата година загуби од Гркот Стефанос Циципас.

Вториот финалист ќе го дознаеме вечерва кога од 21.00 часот силите ќе ги одмерат Данил Медведев (Русија) и Рафаел Надал (Шпанија).

Прочитајте и...  СП: Данците убедливи, Шпанците славеа во дербито против Германија

Поврзани вести

ВИДЕО: Фантастичен Македонецот, Тричковски со хет-трик за 22 минути игра!

Слободен печат

Официјално: Бразилецот Да Силва во нападот на Шкендија

Слободен печат

Брестовац: Ова ни се случува петти пат на Светското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Швајцарски скијач падна на глава при брзина од 145 км/час!

Слободен печат

СП: Македонските ракометари убедливо поразени и од Русија!

Слободен печат

Кралски куп: Димитриевски против Меси, Барди го доби Ваљадолид

Слободен печат

Остави Коментар