ВИДЕО: Го нема Ѓоковиќ, па сега Австралијците го напаѓаат Медведев!

Данил Медведев добиваше свирежи помеѓу првиот и вториот сервис на мечот со Ник Кирјос/Мелбурн, Австралија/20 јануари 2022/Фото: EPA-EFE/DEAN LEWINS

Данил Медведев (25) го совлада домашниот натпреварувач Ник Кирјос со 3:1 во второто коло на „Австралија опен“. Но, еден момент фрли сенка на мечот, нетрпеливоста на домашните навивачи и рускиот тенисер.

Русинот беше разочаран од однесувањето на навивачите, особено му пречеше имитацијата на познатиот португалски фудбалер Кристијано Роналдо и неговото „сиуууу“ во секоја прилика.

После тешката победа, Медведев разговараше со Џим Куриер кој го водеше интервјуто.

– Дојдов да победам, драго ми е што успеав во тоа. Ова е единствената опција кога ќе ве исвиркуваат помеѓу првиот и вториот сервис. Ова доведе до свирежи – рече Медведев, по што следуваа нови свирежи од трибините, на што одговори рускиот тенисер:

– Луѓе, не можам да го слушнам, покажете почит кон Џим. Тука го освои трофејот. Ви благодарам. Малку е разочарувачки кога прават толку врева помеѓу првиот и вториот сервис, веројатно не сите овде имаат висок коефициент на интелигенција – истакна Медведев.

Додека навивачите го имитираа Кристијано Роналдо („Сиу“) во текот на целиот меч, Медведев не можеше да одолее да го напушти теренот – напиша на камерата: „сиуууу“.

Видео на денот