ВИДЕО: Гидсел ги овена „лалињата“, Данска е првиот полуфиналист на ЕП

Данците се едни од фаворитите за европската титула/Будимпешта, Унгарија/24 јануари 2022/Фото: EPA-EFE/Tamas Kovacs

Данска која е помеѓу фаворитите за титулата на Европското првенство ја забележа и шестата победа по ред, трета во главната фаза.

Денеска избраниците на селекторот Николај Јакобсен ја оправдаа фаворитската улога против Холандија славејќи со 35:23.

Овој меч го судеше македонската двојка Ѓорѓи Начевски и Славе Николов, што беше нивни четврти на континенталниот собир.

Гидсел беше прв стрелец во победничкиот состав со девет голови, а за „лалињата“ доминираше Баијенс со шест погодоци.

На табелата во групата „1“ Данците имаат осум бодови, по четири Франција и Исланд, а по два Црна Гора, Хрватска и Холандија.

Видео на денот