15 C
Скопје

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Вечерва во рамките од 30 коло во најсилната шпанска лига составот на Севиља со резултат 3:4 триумфираше над Селта Виго. Во натпревар полн со пресврт на крајот посреќни беа играчите предводени од тренерот Лопетеги на теренот во Виго.

Водеа Андалузијците со голот на Кунде уште од седмата минута, па следуваше пресврт на домаќините, за период од 180 секунди двапати во листата на стрелците се запиша Аспас,

Нов егал се случи во 35 минута со погодокот на Фернандо, а за 3:2 се погрижи Мендез непосредно пред паузата.

Во вториот дел се случи уште еден пресврт, но овој пат во режија на гостите, Ракитиќ израмни после половина час игра, а конечниот епилог го постави Гомез (76`).

На табелата во „Ла Лига“ Севиља е на четвртата позиција со 61 бод, зад водечкото трио Атлетико Мадрид (67), Реал Мадрид (66) и Барселона (65), додека Селта е на 10 место со 37 бодови.

Поврзани вести

Тухел: Заслуживме да победиме и да играме во финалето

Слободен печат

По осми пат екипи од иста држава ќе играат во финалето на ЛШ

Слободен печат

ВИДЕО: Англиско финале во ЛШ, Челси си закажа дуел за трофејот со Манчестер сити

Слободен печат

Финалето во ЛШ ќе се игра пред 25.000 гледачи?

Слободен печат

УЕФА подготвува казни за одметниците:  Две години без ЛШ за екипите кои нема да ја напуштат Суперлигата

Слободен печат

Солскјер ја смирува тензијата: Сопствениците лично ми се извинија

Слободен печат

Остави Коментар