7 C
Скопје

ВИДЕО+ФОТО: Стравична експлозија во Мадрид, се урна зграда во центарот, чад и остатоци насекаде

Во центарот на Мадрид денеска одекна експлозија, а се појавија драматични слики од местото на рушењето на зградата и остатоците кои ја покрија улицата подолу. Причината за експлозијата сè уште не е јасна.

Фотографиите и видеата се шокантни и минувачи снимиле автомобили уништени од експлозијата и чад кој се шири од горниот кат на зградата.

Фото: EPA-EFE/DAVID FERNANDEZ

Локален новинар изјави дека „страшната“ експлозија се случила на улицата Толедо, улица во центарот на шпанската престолнина.

Осум противпожарни екипи се испратени во областа, наведуваат од ТелеМадрид.

Фото: EPA-EFE/JAKE THREADGOULD BEST QUALITY AVAILABLE

Локалното училиште, наводно, е тешко оштетено од експлозијата, а чадот што се гледа на видеата снимени на улица, наводно, доаѓал од старечки дом до зградата каде што се случила експлозијата.

Во моментов не е јасна причината за експлозијата и не е познато дали има жртви.

Прочитајте и...  Владата задоволна од изгласаната доверба и бара деблокирање на Собранието, опозицијата и натаму го оспорува мнозинството
Фото: EPA-EFE/DAVID FERNANDEZ

Местото на експлозијата е недалеку од Пуерта де Толедо, една од градските порти и популарна туристичка атракција.

Фото: EPA-EFE/DAVID FERNANDEZ

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар