ВИДЕО+ФОТО: Протест на Синдикатот на полицијата – Бараат враќање на професионализмот и подобри услови

Синдикатот на полицијата денеска организираше протест за како што велеа оттаму подобрување на професионализмот во полицијата.

Околу стотина полицајци движејќи се на улица „50-та Дивизија“ се упатија на протест кон зградата на Министерството за внатрешни работи, кое е под обезбедување од полициска гарда.

Дел од барањата на Синдикатот се: Тендер за сите видови на униформа во полицијата, стоп за незаконските распоредувања, додаток за борбата против коронавирусот, нов Колективен договор во МВР, професионалци на чело во МВР, стоп за мобингот, пдобри услови и права за подобар живот, владеење на правото во МВР, стоп за пресметка со синдикалните претставници на СПМ, зголемување на платите во полицијата, признавање на СПМ во МВР.

Прочитајте и...  Мисајловски од протестот на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово: Време е да покажеме пркос

Улиците „50-та Дивизија“ и „Јордан Мијалков“ се блокирани за сообраќај.

Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат

 

Поврзани вести

Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Михаило Донев

Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон

Михаило Донев

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Слободен печат

ЛДП и Демократски сојуз на Mакедонците-ученици во Пустец им донираа книги и учебни материјали

Михаило Донев

Вчера редици за шопинг, денеска за ковид амбуланти: Хаос пред болниците во Србија (ВИДЕО)

Слободен печат

Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian