ВИДЕО+ФОТО: Познатите на црниот тепих и настапите на музичките награди „Билборд“: „The Weeknd“ си замина со 10 награди

Instagram
Instagram

Неспоредливо со помпата и гламурот што ни ги носат „Греми“ наградите, музичките награди „Билборд“ се посебни на свој начин.

Вчеравечер во Лос Анџелес се одржаа музичките награди „Billboard Music Awards“, на кои посебно се истакна пејачот на „The Weeknd“, освојувајќи дури 10 награди во различни категории од вкупно 16 номинации.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Billboard Music Awards (@bbmas)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Billboard Music Awards (@bbmas)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Billboard Music Awards (@bbmas)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Billboard Music Awards (@bbmas)

„Сакам да ја искористам оваа можност да им се заблагодарам на моите родители“, рече тој додавајќи:

Заради вас, сум човекот што сум денес. И секако, благодарам на моите обожаватели. Јас не го земам ова здраво за готово, изјави пејачот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Billboard Music Awards (@bbmas)

„The Weeknd“ беше прогласен за најдобар машки изведувач, најдобар изведувач на радио песна, најдобар R&B изведувач и најдобар R&B машки изведувач.

Покрај тоа, „After Hours“ беше прогласен за најдобар R&B албум, додека неговиот сингл „Blinding Light“ ја доби наградата за најдобра радио песна и најдобра R&B песна.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Billboard Music Awards (@bbmas)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Billboard Music Awards (@bbmas)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Billboard Music Awards (@bbmas)

Подоцна во шоуто, „The Weeknd“ ја изведе песната „Save Your Tears“ на паркинг во Лос Анџелес, со кореографија во која учествуваа и многу автомобили кои го следеа пејачот.

Видео на денот