13 C
Скопје

ВИДЕО+ФОТО: Демонстрантите во Франкфурт растерани со водени топови

Полицијата во Франкфурт со водени топови се обиде да ги растера демонстрантите кои се противат на воведувањето рестриктивни мерки поради пандемијата со коронавирусот.

Полицијата соопшти дека водениот топ бил користен откако демонстрантите ги нападнале нивните пропадници, кои исто така користеле и пендраци во судирите.

Демонстранти во Франкфурт, Германија/ Фото: PA-EFE/RONALD WITTEK

Демонстрантите ги блокирале патишта во центарот на градот, прикажувајќи транспаренти со симболи на Антифа.

Водени топови во обид да се растераат демонстрантите, Франкфурт, Германија/ Фото: EPA-EFE/RONALD WITTEK

Демонстрантите веруваат дека рестриктивните мерки ги намалуваат човековите слободи и права.

Демонстрантите се судрија со полицијата/ Фото: EPA-EFE/RONALD WITTEK

Движењето „Кверденкен“ (Querdenken) се здоби со популарност во Германија во последниве месеци, тврдејќи дека ограничувањата на владата за борба против пандемијата на коронавирусот ги нарушуваат правата на граѓаните.

Полицијата во судир со демонстрантите во Франкфурт, Германија/ Фоото: EPA-EFE/RONALD WITTEK

 

Поврзани вести

ВИДЕО I Силна бура во Хрватска: Илјадници громови удрија во Истра

Слободен печат

Филипините ги враќаат подарените 1000 дози кинески вакцини: Немале одобрение

Слободен печат

Војниците на Беливук откажуваат послушност: Почнаа да откриваат сè за злосторствата на кланот

Слободен печат

Трагедија заради селфи? 20 годишно момче од Војводина се качи на вагон, го убија 25.000 волти

Слободен печат

Русковска: Во „27 април“ нема обвинети, ниту се одговара за дело тероризам

Слободен печат

Лукашенко: Белорусија разви своја „жива“ вакцина против коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар