9.2 C
Скопје

ВИДЕО+ФОТО: Чешка повторно ги отвори баровите, рестораните и продавниците

Чесите денеска во рамките на олеснувањето на мерките во пресрет на Божиќ, се вратија во баровите, рестораните и продавниците за прв пат од октомври.

Откако со недели се бореа со една од најлошите епидемии на коронавирусот и покрај стравувањата дека може повторно да се распламни вирусот, Чесите брзаа по продавниците, фризерските салони, рестораните и кафулињата.

На радост на Чесите, повторно се отворија рестораните/ Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

-Ова е голема работа и мислам дека придонесува за божиќната атмосфера, рече Марсела Јулдова која пазарела на централниот плоштад во Прага.

И понатаму бројот на заразени е илјадници, а стапката на смртност е сè уште една од највисоките во Европа.

Луѓе пазарат во шопинг центар во Прага/Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Соседните земји засега остануваат затворени. Германија во средата објави дека ќе ги продолжи мерките, вклучително и затворање на рестораните до 10 јануари 2021 година.

Прочитајте и...  Се чека согласност за вакцините на „Фајзер" да стигнат од Србија

-Го чекавме ова два месеци, вели универзитетскиот професор Јан Кочи, кој беше со колегите во паб во Прага.

Хавел Паркан, сопственик на барот „Jerерихо“ во Прага, изјави дека се му е резервирано во следните два дена, големо олеснување откако минатиот месец прометот падна за 80 проценти.

За продавниците за облека како Alpine Pro, повторното отворање дава трошка надеж.

-Беше апсолутно катастрофално, бидејќи бевме затворени 40 дена и без никакви приходи- рече сопственикот Вацлав Хрбек.

Поврзани вести

Мило Ѓукановиќ е реизбран за претседател на ДПС

Слободен печат

Маричиќ: Сегашната законска рамка дава простор да се испитува потеклото на имот

Слободен печат

ВИДЕО: Полицијата со водени топови ги растеруваше демонстрантите во Холандија, уапсени се 25 лица

Слободен печат

Делови од Карпош утре ќе останат без вода

Слободен печат

„Цела куќа се тресеше како граната да експлодира“: Нов силен земјотрес кај Петриња

Слободен печат

Кумановци масовно со пет автобуси на шопинг во Врање

Слободен печат

Остави Коментар