-4 C
Скопје

ВИДЕО: Филаделфија во паника, пронајдено комбе полно се експлозив

Полицијата во Филаделфија синоќа открила комбе полно со експлозив, факели и плински боци, објавија денеска американските медиуми без да прецизираат кој е сопственикот на фургонот и дали е придведен некој.

Филаделфија е во состојба на зголемена готовост по убиството на Афроамериканецот Волтер Волeс помладиот од страна на полицајци за време на обид за негово апсење во понеделникот попладне. Волес во раката држел нож.

Убиството предизвика протести, првин мирни за потоа да станат насилни со безредија во кои беа уапсени повеќе од 170 лица.

Во Филаделфија моментално е воведен полициски час, а за зачувавање на редот во градот на испомош беа мобилизирани неколку стотици припадници на Националната гарда на Пенсилванија.

Прочитајте и...  Сексуални услуги и преку ден во Скопје: Срам не срам, работиме преку ден за корка леб инаку ќе гладуваме

Поврзани вести

Филипче: Вирусот се смирува, но далеку сме од ситуација да здивнеме

Слободен печат

Бар и Меконел ја признаа победата на Бајден на изборите во САД

И.И.

За викендите ќе биде штама во Србија, рестриктивните мерки стапуваат насила од петок

Слободен печат

Над 64 милиони луѓе во светот заразени со Ковид-19

И.И.

Заев: Обидот да се блокира Собранието е опасно, срамно и неодговорно однесување

Слободен печат

ВИДЕО | Георгиевски: Бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија, дека може да нè нападне секој момент

Слободен печат

Остави Коментар