ВИДЕО | Ферстапен победник на трката во Монте Карло

Фото: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Актуелниот шампион Макс Ферстапен победи на гламурозната трка на гранприото на Монако низ улиците на Монте Карло.

Ферстапен од почетокот до крајот не испушти водечката позиција. Две третини од трката поминаа без преголеми возбудувања, а тогаш започна дождот кој донесе мал хаос. Најмногу настрадаа возачите на Ферари кои не успеаа да се пласираат помеѓу најдобрите пет.

Карлос Сајнц се изврте и загуби добра позиција, па заврши како осми, додека Леклер го освои шестото место. Серхио Перез има викенд за заборав откако поради несреќа во квалификациите тргна како последен и не освои бодови.

Фернандо Алонсо од Астон Мартин заврши зад Ферстапен, а третото место му припадна на Себастијан Окон од редовите на Алпине. Најбрзата петорка ја пополнија уште возачите на Мерцедес Луис Хамилтон и Џорџ Расел.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот