-2 C
Скопје

ВИДЕО: ФБИ и ФДА на готовс против ковид-19 профитерите

По најавата од американското министерство за здравство дека првите две вакцини за коронавирус во САД ќе бидат пуштени во оптек до празникот Божиќ, властите во САД се подготвуваат за спречување на трговија со лажни лекови.

Инспекторите на Националната безбедност на САД соработуваат со компаниите „Фајзер“, „Модерна“ и десетици други компании за производство на лекови кои се борат да ги комплетираат и дистрибуираат вакцините и третманите за вирусот.

Нивната цел е да се подготват и да ги спречат измамниците кои на разни начини нудат лажна опрема за лична заштита, лажни лекови и шеми за изнуда.

„Сите сме многу возбудени од потенцијалната вакцина и третман“, рече Стив Франсис, помошник директор на истраги за глобална трговија во истрагите за национална безбедност. „Но, јас предупредувам и на овие криминални организации и поединци кои ќе се обидат да ја искористат американската јавност“.

Прочитајте и...  На денешен ден - 16 јануари

ФДА го одобри првиот третман за ковид-19, антивирусниот лек Ремдесивир. Заедно со вакцините и третманите, тој предупреди на потенцијални измами.

„ФДА е особено загрижена дека овие измамнички производи може да доведат до тоа Американците да го одложат или запрат соодветниот медицински третман, што ќе доведе до сериозна штета и опасна по живот“, се вели во неодамнешното соопштение на агенцијата.

Компаниите за лекови треба да имаат заштитни мерки и трговски марки за да избегнат измама, но тоа може да го нема до втората генерација на вакцината, бидејќи сè работи како што треба, рече Карен Гарднер, главен директор за маркетинг на СИПЦА Северна Америка, компанија која делува како мост помеѓу владата, бизнисот и потрошувачите. Таа рече дека затоа е поважно да се едуцираат давателите на здравствени услуги за тоа како изгледа вистинската вакцина.

Азар: Првите две вакцини за коронавирус во САД ќе бидат пуштени пред Божиќ

Поврзани вести

ВИДЕО I Поранешен агент на ШИК открива нечуени детали за припадникот на косовската полиција, Фадил Сулевиќ, кој вчера беше пронајден мртов во близина на Приштина: Еве што знаеше и кој се плашеше …

И.И.

ФОТО | „Доста беше“: Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ роденденски ја запроси девојката Сања

СП.

Среќа во несреќа: Нема повредени патници на ЈСП во сообраќајката кај Шумарски факултет

Слободен печат

Изградба и обнова на основни училишта со 328 милиони денари, за средните 19,7 милиони

Слободен печат

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

И.И.

Владата повторно ќе дава субвенции, овој пат 52 милиони денари ќе бидат поделени за енергетско ефикасни прозорци и сончеви колектори

И.И.

Остави Коментар