ВИДЕО: Фатен еден осомничен за нападот во Лион, каде беше ранет грчки свештеник

Во францускиот град Лион, непознат напаѓач застрела 52-годишен свештеник пред грчката православна црква Свети Лазар. Според „Ле Паризиен“, напаѓачот пукал од скратена ловечка пушка и испукал најмалку два истрела.

Полициски и безбедносни сили пред православната црква Свети Лазар, местото каде попладнево имаше пукање во Лион, Франција, 31 октомври 2020 година/Фото: EPA-EFE/MAXIME JEGAT FRANCE OUT SHUTTERSTOCK OUT

На свештеникот му била укажана прва помош на самото место, по што бил пренесен во болница, каде лекарите се борат за неговиот живот.

Француските медиуми наведуваат дека тој бил погоден во црниот дроб.

Нападот се случил околу 16 часот кога свештеникот ја затворил црквата. Напаѓачот му пришол пред црквата и отворил оган од сачмарката.

Напаѓачот бил со часови во бегство, а го барале голем број тешко вооружени полицајци. Локален обвинител потврди дека еден осомничен е уапсен во Лион, иако сè уште нема потврда дека станува збор за напаѓачот.

Француските власти не рекоа ништо што сугерира дека станува збор за тероризам. Обвинителството за антитероризам не е вклучено во истрагата, како што е вообичаено кога постои сомневање за тероризам, објави француската телевизија БФМТВ.

Прочитајте и...  Нов црн рекорд за Хрватска: Над 4.000 новозаразени и 48 починати во последните 24 часа
Францускиот премиер Жан Кастекс/Фото: ЕПА

Францускиот премиер Жан Кастекс, кој бил на пат кон Сент Етјен ду Рувр, објави дека веднаш се враќа во Париз.На местото на настанот пристигна и градоначалникот на Лион, Грегори Дашет.

Извор од полицијата рекол дека тој бил свештеник од грчка националност и дека во Брзата помош рекол дека не го познава напаѓачот. Претставник на грчката влада соопшти дека името на свештеникот е Николаос Какавелакис.

Нападот се случува три дена по убиството на три лица во нападот во црквата Нотр Дам во Ница.

ВИДЕО: Грчки православен свештеник застрелан пред црква во Париз

 

Прочитајте и...  Шкотската премиерка повика на нов референдум за независност од Обединетото кралство

 

Поврзани вести

Д-р Бошкоски: Зголемениот број случаи на Ковид-19 во Северна Македонија е последица на однесувањето на секој поединец

МИА

Зголемени огласите за продажба на хотели во Шпанија

МИА

Возеле без регистрација и без возачка дозвола, МВР изрече 113 мерки во Центар

Слободен печат

СДСМ: Нашите политики обезбедија стабилна иднина со загарантиран и признаен идентитет и јазик

Слободен печат

„Њујорк Тајмс”: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

МИА

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian