15 C
Скопје

ВИДЕО: Европа ќе има нов шампион, елиминиран Баерн Минхен!

Вечерва започнаа реванш натпреварите од четвртфиналето во Лигата на шампионите, а првакот од минатата сезона Баерн Минхен доживеа елиминација.

Во првиот дуел баварскиот гигант загуби со 3:2 од ПСЖ, а на возвратната пресметка во Париз немаше друга опција и мораше да оди на анулирање на негативата и да брка победа. Успеа во намерата тимот на Ханси Флик, славеше со 0:1 во „Паркот на принцовите“, но не беше доволно да се оствари целта.

Стрелец на единствениот гол за бундеслигашот беше Чупо-Мотинг во 40 минута после асистенцијата на Алаба. Париските „светци“ поради поголемиот број на постигнати голови на гостински терен се промовираа како полуфиналисти.

Челси иако загуби со 0:1 на својот „Стемфорд Бриџ“ во Лондон против Порто, благодарение на триумфот во првиот меч во Севиља од 2:0, играчите на Томас Тухел се во следната фаза.

Португалците дојдоа до утешна победа во самиот финиш од мечот со погодокот на Тареми по додавањето на Нану (90+4`).

В среда ќе се комплетира листата на сите полуфиналисти во ЛШ за оваа сезона, од 21.00 часот Борусија Дортмунд е домаќин на Манчестер сити, „граѓаните“ имаат предност од 2:1.

Ливерпул ќе го пречека Реал Мадрид, а „кралевите“ ќе стартуваат со позитива од 3:1 на стадионот „Енфилд“.

Поврзани вести

Тухел: Заслуживме да победиме и да играме во финалето

Слободен печат

По осми пат екипи од иста држава ќе играат во финалето на ЛШ

Слободен печат

ВИДЕО: Англиско финале во ЛШ, Челси си закажа дуел за трофејот со Манчестер сити

Слободен печат

Финалето во ЛШ ќе се игра пред 25.000 гледачи?

Слободен печат

УЕФА подготвува казни за одметниците:  Две години без ЛШ за екипите кои нема да ја напуштат Суперлигата

Слободен печат

Солскјер ја смирува тензијата: Сопствениците лично ми се извинија

Слободен печат

Остави Коментар