1 C
Скопје

ВИДЕО: Ердоган вети нов дом за секој кој останал без кров над глава

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вети дека ќе биде изградена нова куќа, што е можно поскоро, за секој граѓанин чиј дом беше уништен во вчерашниот разорен земјотрес.

На конгресот на Партијата за правда и развој (АКП) во источниот турски град Ван, Ердоган испрати пораки со сочувство до семејствата на загинатите граѓани на Измир и целиот турски народ, а на повредените им посака брзо закрепнување.

Говорејќи за глобалните настани, турскиот претседател рече дека светот во моментов чувствува болка од транзицијата кон нова политичка и економска ера, пренесува агенцијата Анадолија.

– Претходниот век, со војните што резултираа со смрт на стотици милиони луѓе, беше обележан со колонијални активности без никакви морални граници и потрага по демократија и слобода. Гледаме дека во првата сериозна криза, кај западните земји кои се претставуваат како „колевска на демократијата”, веднаш се појавија болести како што се фашизам, расизам и ксенофобија- рече Ердоган.

Тој изјави дека „оние кои со години ги охрабруваа луѓето од различни географски области, за кои сметаат дека се евтина работна сила, да дојдат во нивните земји, денес ги затвораат своите граници пред бранот бегалци”.

Прочитајте и...  „Коалиција Маргини“ за легализација на марихуаната: И алкохолот е дрога, па е легален!

– Многу е болно што патот до европските вредности води преку застапување на најтешките навреди на сметка на симболите на другите религии и општества, рече Ердоган.

Тој оцени дека „подемот на исламофобијата, особено во Франција, е потврда за продолжување на менталитетот што многупати ја вовлекуваше Европа во катастрофа”. 

ВИДЕО | Се тресе сè живо: Фатен момент на паника во слаткарa среде земјотресoт во Измир

Поврзани вести

ВИДЕО I Ооо Пјетер! Спасувачите извлекоа старец затрупан под 4 метри снег

Илинка Иљоска

Повторно отворена „Јавна соба“ – групата на која се споделуваа експлицитни фотографии

Слободен печат

ВИДЕО: Експлозијата го тресе Ријад само неколку дена по друг обид за напад

Слободен печат

Општина Карпош: Направените штети многу тешко се санираат дури и по законски пат

Анета Стојковска

ВИДЕО: Во исчекување на вакцините против ковид-19, земјите од Западен Балкан го губат трпението

Илинка Иљоска

Бајден се слушна и со Столтенберг: САД остануваат посветени на колективна одбрана и на зајакнување на трансатлантската безбедност

Слободен печат

Остави Коментар