ВИДЕО | Елмас: Да бидеме паметни и со многу жар во играта против Ерменија

Елиф Елмас најавува дека Македонија оди на победа во Ереван/Фото: ФФМ

Македонската А репрезентација ги продолжува подготовките за двата последни натпревари од квалификациите за СП 2023 против Ерменија (11. ноември) и Исланд (14. ноември).

Репрезентативецот Елиф Елмас и играч на Наполи вели дека на гостувањето во Ерменија одиме да победиме.

– Во Ерменија одиме да победиме. Иако не зависи сè од нас, сè уште имаме шанса за второто место и тоа треба да го бркаме до крај. Да бидеме паметни и со многу жар во играта – вели Елмас.

Моментно во квалификациската група „Ј“ лидер е Германија со 21 бод која веќе си обезбеди место на Мундијалот, а за баражот се борат второпласираната Романија која има 13, а Македонија и Ерменија со по 12 бодови, а во трката е и Исланд на петтата позиција со осум бодови. Последнопласиран е Лихтенштајн со еден бод.

Македонија може да дојде до второто место со евентуално две победи, а Романија не триумфира на дуелите со Исланд Лихтенштајн.

Миовски: Можеме да освоиме шест бода во дуелите со Ерменија и Исланд

Видео на денот