ВИДЕО: Елиминирана Халеп, Медведев против Оже-Алијасим на „Австралија опен“

Симона Халеп без пласман во четвртфиналето на „Австралија опен“/Мелбурн, Австралија/24 јануари 2022/Фото: EPA-EFE/DAVE HUNT

Вториот тенисер на светот, Данил Медведев се пласираше денеска во четвртфиналето на грен слем турнирот во Мелбурн по победата над Американецот Максим Креси со 6:2, 7:6 (4), 6:7 (4) и 7:5 во меч кој траеше три и пол часа.

Следен противник на Русинот ќе биде Канаѓанецот Феликс Оже-Алијасим кој славеше против Марин Чилиќ од Хрватска со 2:6, 7:6 (7), 6:2 и 7:6 (4).

– Загубив три пати од Марин, ова е првпат да го победам. Тој е шампион и тоа му го кажав на крајот. Така што победата, на овој начин, ме прави навистина среќен – рече Оже-Алијасим после триумфот.

Помеѓу најдобрите осум на „Австралија опен“ се најде и Италијанецот Јаник Синер кој со 3:0 го елиминираше домашниот натпреварувач Алекс Де Минор.

Во женска конкуренција 14. носителка Симона Халеп (Романија) загуби од Французинката Ализе Корне со 1:2 (4:6, 6:3, 4:6) за нејзино прво грен слем четвртфинале.

За влез во полуфиналето Корне ќе игра против Американката Дениел Роуз Колинс која со 4:6, 6:4 и 6:4 славеше против Елис Мертенс (Белгија).

Видео на денот