12 C
Скопје

ВИДЕО: Експлозијата го тресе Ријад само неколку дена по друг обид за напад

Корисниците на социјалните мрежи споделуваат слики на ракета неутрализирана од саудискиот систем за противвоздушна одбрана

Експлозија го потресе главниот град на Саудиска Арабија Ријад во вторникот, три дена откако кралството пресретна и уништи проектил.

Мохамед Калид ал-Јахја од телевизијата Ал Арабија на Твитер соопшти дека системот за противвоздушна одбрана запрел ракета насочена кон Ријад во 12.52 часот по локално време.

Од Саудиска Арабија немаше реакција веднаш, но телевизијата ги цитираше очевидците дека тие слушнале два силни удари и чад над главниот град. Корисниците на социјалните мрежи споделија и видеа од пресретнување на балистичка ракета.

Во саботата воената коалиција предводена од Саудиска Арабија соопшти дека пресретнала и уништила „непријателска воздушна цел“ лансирана кон Ријад.

Прочитајте и...  Грчкиот здравствен систем повторно под притисок: Во областа Атика болниците се преполни

Јеменските сили, Хути често вршат прекугранични напади од 2015 година, кога коалициските сили интервенираа за да ја вратат владата на групата усогласена со Иран, исфрлена од власт.

Извор: Анадолу

Поврзани вести

Компаниите може да аплицираат за февруарска помош за плати цел март

Слободен печат

ВИДЕО: Со смарт клупи и зеленило ќе се подига еколошката свест на младите

Филипче со двојна контрола врз издадените лекови

Слободен печат

МЗ: Демант на пресконференцијата на Милошоски – Постапката не е завршена

Слободен печат

Лавров: Ќе им одговориме на САД ако воведат санкции кон Русија

Слободен печат

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 49 пациенти, а вкупно се лекуваaт 297 болни

Слободен печат

Остави Коментар