ВИДЕО: Експлодира американска фабрика за чоколадо, има загинати и повредени

Фото: Твитер / принтскрин

Двајца луѓе загинаа, а деветмина се водат како исчезнати по страотната експлозија која се случи во фабрика за производство на чоколади во американската сојузна држава Пенсилванија, јавува „Ен-би-си“.

Началникот на полицијата на округот Вејн Холбејн потврди дека има двајца загинати, деветмина исчезнати и неколку повредени во експлозијата во фабриката „Р.М. Палмер“ во истоимениот кварт.

Експлозијата се случила вчера околу 17 часот по локално време, при што уништена е една зграда во фабричкиот комплекс, а оштетена е и соседната зграда.

„Се истражува причината за експлозијата“, рече Холбејн на прес-конференција.

Тој додаде дека нема понатамошна опасност, но ги повика граѓаните да ја избегнуваат зоната во радиус од 100 километри околу фабриката, која се наоѓа северозападно од Филаделфија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот