ВИДЕО: „Еден во два“, Џеко и Мартинез за пресврт во Реџо Емилија

„Нераѕурите“ со пресврт ја забележаа петтата победа во италијанската Серија А/Реџо Емилија, Италија/2 октовмри 2021/Фото: EPA-EFE/SERENA CAMPANINI

Се одигра и последниот натпревар од саботната програма на седмото коло во италијанската Серија А, Интер на гости со 1:2 славеше кај Сасуоло.

На стадионот во Реџо Емилија водеше домаќинот со голот на Берарди кој беше прецизен од пенал во 22 минута од средбата.

„Нераѕурите“ не дозволија изненадување и направија целосен пресврт во текот на вториот дел.

Најпрвин израмни босанскиот интернационалец Џеко од белата точка во 58 минута, а конечниот епилог го постави Мартинез во 78 минута.

Интер останува без пораз во шампионатот и после петтиот триумф сезонава се наоѓа на второто место со 17 бодови, еден помалку зад Наполи на Елиф Елмас кои својот меч ќе го имаат в недела на гости кај Фиорентина. Сасуоло го претрпе и четвртиот пораз за моментно 13 позиција со седум бодови.

ВИДЕО: Локатели ги враќа насмевките на „Старата дама“

Видео на денот