ВИДЕО: Ѕвездата на Баерн, Гнабри не може да го заборави поразот во Дуизбург

Серж Гнабри во дуел со македонскиот голман Столе Димитриевски/Дуизбург, Германија/31 март 2021/Фото: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Денеска од 20.45 часот на Националната арена „Тодор Проески“ – Скопје најдобрата македонска репрезентација ќе се соочи со Германија, по вторпат во квалификациите за пласман на Светското првенство.

Нашите најдобри фудбалери ќе се обидат повторно да го изненадат фаворитот, а тоа им успеа на првиот меѓусебен дуел годинава на 31 март кога во Дуизбург приредивме сензација триумфирајќи со 1:2.

Оттогаш многу нешта се променија, Германците и покрај тој пораз се наоѓаат блиску до пласман на Мундијалот, а токму мечот во Скопје може да им донесе „билет“ за учество во Катар 2022.

Имаат и нов селектор Ханси Флик кој успешно досега ги води, а по заминувањето на Игор Ангеловски по Евро 2020, за негов наследник беше избран Благоја Милевски кој пред себе има задача да скрои состав кој ќе биде подготвен и за квалификациите за следното ЕП 2024.

Една од ѕвездите во редовите на германската селекција и воедно играч на Баерн Минхен, Серж Гнабри не може да го заборави поразот во Дуизбург, но и покрај тоа дојдени се во Скопје со една цел.

– Се разбира, поразот во Дуизбург и натаму боли, иритира. Но, и покрај тоа, ова е само уште еден натпревар во кој сакаме да победиме и го обезбедиме настапот на Светското првенство. Имаме квалитет да го направиме тоа, од друга страна и натаму имаме простор да напредуваме. Секогаш има нешто на кое треба да се работи, иако морам да кажам дека имавме доста добри моменти на дуелот со Романија – вели Гнабри.

Милевски: Против Германија пред сè тактички мора да бидеме на врвно ниво

Видео на денот