17.8 C
Скопје

ВИДЕО | „Двојниот орел“ продаден за рекордни 18 милиони долари

Една ретка паричка, вредна меѓу колекционерите, денес беше продадена за 18,87 милиони долари на аукцијата на куќата „Сотебис“ во Њујорк, што е рекорд за предмети од ваков вид.

Еден примерок од последната серија американски златници, наречен „Двоен орел“ кована од американската кованица во 1933 година, стана најскапата монета во светот, пред сребрениот долар „Лелеа коса“ од 1794 година, продаден во 2013 година за 10 милиони долари.

Монетата, со номинална вредност од 20 американски долари, дело на американскиот скулптор Август Сен-Гауденс, од едната страна има жена-симбол на слободата, а од друга страна орел во лет.

Скапоцената позлатена метална паричка беше купена во 1995 година од британски колекционер, кој по пет години правна битка, во 2002 година му беше дозволено законски да го препродаде на претходниот сопственик, американскиот дизајнер на чевли Стјуарт Вајзман, за 7,9 милиони долари.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар