ВИДЕО: „Два од два“ за Барса и Магдебург во ЛШ, Нант го совлада Пик Сегед

Момент од натпреварот помеѓу ланските финалист во ЛШ Барса и Келце/Барселона, Шпанија/22 септември 2022/фото: EPA-EFE/Enric Fontcuberta

Денеска се комплетираше и второто коло од групната фаза во ЕХФ Лигата на шампионите, Барселона како актуелен европски првак во новата сезона стигна и до втората победа во групата „Б“ откако на домашен терен со 32:28 го совлада ланскиот финалист Келце со 32:28.

Фабрегас беше најефикасен во редовите на каталонскиот гигант со шест голови, по пет имаа Гомез и Мем. За Полјаците најефикасен беше Морито со шест голови, а пет беа дело на А. Душебаев.

И Магдебург во рамките од групата „А“ ја запиша втората победа откако пред своите навивачи убедливо со 35:25 го совлада ППД Загреб.

Најрасположен кај Германците беше Хорнке со 11 погодоци, а на спротивната страна за хрватскиот првак доминираше Лејметер со пет голови.

ЕХФ Лига на шампиони 2022/2023

2. коло, резултати –

Група „А“

Магдебург – ППД Загреб 35:25
Порто – Веспрем 28:35
ПСЖ – Висла Плоцк 37:33
ГОГ – Динамо Букурешт 38:38

Табела: Магдебург 4 бодови, Веспрем 4, ГОГ 3, ПСЖ 2, Висла Плоцк 2, Динамо Букурешт 1, Порто 0, ППД Загреб 0.

Група „Б“

Елверум – Алборг 25:33
Барселона – Келце 32:28
Целје – Кил 38:36
Нант – Пик Сегед 35:30

Табела: Алборг 4 бодови, Барселона 4, Кил 2, Келце 2, Целје 2, Нант 2, Пик Сегед 0, Елверум 0.

Видео на денот