ВИДЕО: Два натпревари во НБА лигата одлучени со тројка во последната секунда

Фото: EPA-EFE/JASON SZENES

Германскиот кошаркар Макси Клебер погоди тројка пред звукот на сирената за пресврт и победа на Далас од 111:110 на гостувањето кај Лос Анџелес лејкерс, во важен меч за пласман во доигрувањето за титулата во НБА.

Иако Кајри Ирвинг со 38 поени беше најдобар стрелец во натпреварот, 31-годишниот Клебер беше херојот, Германецот во последните 7,2 секунди постигна шест од своите 10 поени.

Најпрво погоди три слободни фрлања за да ја намали негативата на Далас на 108:109, а откако Ентони Дејвис погоди едно од двете слободни фрлања, Клебер го упати победничкиот удар. Дејвис беше најдобар играч на домашната екипа со 26 поени и 10 скокови.

Победничка тројка на помалку од една секунда реализираше и Џабари Смит Јр. кој му помогна на Хјустон да слави над Њу Орлеанс со резултат 114:112.

Смит го заврши мечот со 11 поени, а кај неговите тимски колеги најефикасен беше Џејлен Грин со 25 поени. За Пеликанси доминираше Брандон Инграм со 31 поен и шест асистенции.

НБА, резултати

Шарлот – Филаделфија 82:121
Атланта – Голден Стејт 127:119
Кливленд – Вашингтон 117:94
Чикаго – Минесота 139:131, 113:113 (по 2 продолженија)
Хјустон – Њу Орлеанс 114:112
Сан Антонио – Мемфис 120:126, 109:109 (по 1 продолжение)
Портланд – Бостон 112:126
ЛА Лејкерс – Далас 110:111

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот