ВИДЕО | Драма во Мајами: Бостон со луд кош на една десетинка до крајот се избори за „мајсторка“!

Фото: EPA-EFE/RHONA WISE

Кошаркарите на Бостон иако губеа со 0:3 во серијата од Мајами сега изедначија на 3:3 и се на еден чекор од пресврт каков што немало досега во НБА лигата.

Во натпреварот изминатата вечер на гости го совладаа Мајами со 104:103. Дерик Вајт беше херојот кој го постигна победничкиот кош и тоа на десетинка до крајот на натпреварот.

Двата тима играа на високо ниво, Бостон водеше во поголем дел од средбата, а во еден момент имаа и двоцифрена разлика во последниот период. Сепак, Мајами се врати и имаше ситуација да победи и да ја заврши серијата, меѓутоа соништата за финале барем засега им ги урна Вајт.

Тејтум беше најефикасниот кај Бостон со 31 поен, Браун додаде 26, додека Џими Батлер на спротивната страна уфрли 24 поени.

„Мајсторката“ се игра во Бостон во ноќта помеѓу понеделеник и вторник од 02:30 часот. Ќе потсетиме, во НБА лигата досега 150 пати еден тим имал негатива од 3:0 во плеј-офот и ниту еднаш никој не излегол како победник.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот