ВИДЕО | Драма во Бразил, крадци на банки фрлаат експлозивни направи и киднапираат луѓе, неколку лица загинаа

Полиција Бразил / Фото: EPA-EFE/Jarbas Vasconcelos

Разбојници на банки врзаа заложници врз возилата за бегство по рацијата во градот Аракатуба, во јужен Бразил.

Полицијата соопшти дека загинале најмалку три лица, меѓу кои и еден осомничен.

Официјални лица изјавија дека повеќе од 50 луѓе учествувале во грабежот, блокирајќи ги патиштата со запалени возила и поставувајќи експлозивни направи низ градот.

Кражбите од големи размери на банки станаа почести во последниве години, а заложниците се користеа како жив штит.

Градоначалникот на Аракатуба, Диладор Борхес изјави дека полицијата се бори да интервенира.

– Полицијата не може да нападне, не може да им се спротивстави бидејќи премногу животи се загрозени – рече тој за Бенд ТВ.

Тој рече дека не знае дали разбојниците ги ослободиле сите заложници, но рече дека безбедносните сили ја вратиле контролата врз центарот на градот.

Објавените снимки покажуваат вооружени напаѓачи кои земаат заложници низ улиците пред да ги врзат за покривите и хаубите на автомобилите додека бегаат – фрлајќи инфрацрвени бомби во близина за да ја запрат полицијата.

Најмалку три лица загинаа, меѓу кои двајца цивили и еден разбојник, објавија бразилските медиуми, додека две лица беа уапсени.

Судбината на повеќето заложници, вклучувајќи ги и оние поврзани со возила, е нејасна. Една жена која рече дека била киднапирана под закана со оружје и фрлена во камион, им рече на новинарите дека избегала со трчање во блискиот хотел.

Училиштата ќе останат затворени во понеделник, а градоначалникот ги повика луѓето да останат во затворени простории, предупредувајќи ги за опасноста од експлозивни направи.

Видео на денот