ВИДЕО | „Дојди на двобој“: Газдата на „Вагнер“ Пригожин го предизвикува Зеленски

Фото: Телеграм / принтскрин

Основачот на руската паравоена формација „Вагнер“, Евгениј Пригожин, објави снимка на која се гледа како тој лета во борбена мисија во Украина и од пилотската кабина на воен авион го предизвикува украинскиот претседател Володимир Зеленски на „воздушен дуел“.

Видеото го објави прес-службата на Пригожин, со изјава дека видеото е снимено во пилотската кабина на бомбардерот „Су-24“, кој го користи групата „Вагнер“, пренесува „Ројтерс“.

– Володимир Олександрович (Зеленски), слетавме. Го бомбардиравме Бахмут. Утре ќе летам со „МиГ-29“. Ако сакаш, да се сретнеме на небото. Ако победиш, заземете го Артјомовск (Бахмут). Ако не, напредуваме до Днепар – му се обраќа Пригожин на Зеленски во видеото.

Пригожин, кој е близок соработник на Владимир Путин, лани во септември за првпат јавно призна дека е основач на групата „Вагнер“.

Минатиот месец, САД ја класифицираа групата како меѓународна криминална организација, а се известува дека околу 50.000 членови на групата моментално се на бојното поле во Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот