12 C
Скопје

ВИДЕО: „Добредојдовте во Брегзит!“ Британците не смеат ни сендвич со шунка да внесат во ЕУ

Откако Британија ја напушти Европската Унија на 31 декември, Британците се соочуваат со ригорозните царински правила. Меѓу другото патниците кои влегуваат во Унијата не смеат да внесат месо и млечни производи.

Во виралната снимка која се споделува на социјалните мрежи се гледа како холандски граничари по деталната проверка на возилото беа принудени да остават еден Британец гладен. Тие му ги конфискуваа сендвичите со шунка.

„По Брегзит, веќе не можете да внесувате одредени видови храна во Европа, како месо, овошје, зеленчук, риба и такви работи“, рече холандскиот граничен полицаец.

Дел од видеото покажува како полицаец го прашува возачот дали има месо во завитканиот сендвич. Кога возачот одговори потврдно, граничарот вели „Добро, ќе ти го земеме“.

Изненадениот возач тогаш праша дали може барем да го задржи лебот, но одговорот беше: „Не, ние ќе земеме сè. Добредојдовте во Брегзит, жал ми е“.

Прочитајте и...  Лаѓевиќ: Триесет дена по втората доза на кинеската вакцина се стекнува прилично високо ниво на антитела

Излегувањето на Велика Британија доведе до големи промени во економијата, бидејќи Велика Британија и ЕУ станаа одделни пазари. Според тоа за Британците важат правила во врска со патувањето, трговијата, имиграцијата и безбедносната соработка.

Поврзани вести

ВИДЕО: Трагедија во Флорида: Се сруши покривот на училиште, најмалку 12 повредени од кои 7 се деца

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Експлозии во две сириски рафинерии во близина на границата со Турција

Слободен печат

Бесими: Постигнавме пониска каматна стапка за еврообврзбицата од многу европски земји со повисок кредитен рејтинг

Слободен печат

Зедер: Да не се политизира одобрувањето на „Спутник V” во ЕУ

Слободен печат

Филипче: Ја следиме состојбата, следната недела ќе одлучуваме дали се потребни дополнителни рестриктивни мерки

Слободен печат

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Слободен печат

Остави Коментар