-6.1 C
Скопје

ВИДЕО | Димовски: Обезбедуваме секојдневни тренинзи и формираме идни репрезентативци

Спортската академија е државно и средно училиште. Работи на принцип што се селектираат деца спортисти, во фудбал, кошарка, ракомет и тенис, и тие се примаат по селетивни тренизи. Наставата се одвива по скратен систем и денот почнува со тренинг, па доаѓаат на училиште и следат настава, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ Ванчо Димовски, директор на спортската академија.

-Начинот кој што го има во ФФМ е тоа како што би требало да изгледа скаутирањето. Преку државните првентства веќе се знаат кои се децата. Селекцијата се прави уште кога завршуваат 7-мо одделение. На пример таа генерација У-14 се прави веќе филтер кои деца би се слектирале за репрезентацијата. 34 деца има по паралелка. Услов ученикот да ја помине годината е 3.50. Со 4.0 просек секој ученик добива и право на стипендија, вели Димовски.

Прочитајте и...  Скендеровски го објави списокот за квалификациските мечеви со БиХ и Романија

Целиот разговор со диреткторот на споортската академија Ванчо Димовски погледнете го во видеото.

Поврзани вести

ВИДЕО: Златан Ибрахимовиќ, човек за кого нема граници!

Слободен печат

Митревски: Да продолжиме во ваков ритам и на наредните три мечеви!

Слободен печат

Евролига: „Кралевите“ на колена, фантастичната Црвена звезда го освои Мадрид!

Слободен печат

Единствени без бодови, ја стартуваме главната фаза против Словенија!

Слободен печат

Николов е новиот „волк“, Македонецот ќе игра за Лече

Слободен печат

Брестовац: Бековите беа навистина добри, во вториот дел ја подобривме одбраната!

Слободен печат

Остави Коментар