5 C
Скопје

ВИДЕО | Димевски: Политиката во спортот не смее да ја има

Како и во секоја општествена сфера во нашава земја е присутна политиката. Јас сметам дека за неа место во спортот не смее да има, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ Даниел Димевски, претседател на МОК.

-Ние што сме во спортот јасно ни беше дека е веќе подолго време е акумулиран еден антагониран помеѓу МОК и повеќе претходни раководства во Агенцијата за млади и спорт. Јас не се сеќавам кога постоела некој синергија помеѓу овие две тела- вели Димевски.

-Ова е хронична болест која го тиштеше нашиот организам. Гангренозното ткиво кое го мачи македонскиот спорт се недоволно јасните и прецизни процедури. Целата концентрирана моќ е во Агенцијата, во едно мало тело кое го води еден ист човек 20 години кој е во лоши персонално односи со раководствата од МОК. И нас ни се случи тие интерперсонални несогласувања да ни се преточат и да ја загрозуваат целата организација две декади, вели Димевски.

Прочитајте и...  Бучесчи: Фаворити сме против Македонија, но тоа треба да се докаже на теренот

Целиот разговор со претседателот на МОК погледнете го во видеото: 

Поврзани вести

Навивачите од 1 мај повторно на стадионите во Италија!?

Слободен печат

Османи добил уверување дека Јанша не стои зад нон-пејперот, очекува уште слични обиди

Слободен печат

Поранешниот селектор Хаџиевски дел од елитата во ОАЕ

Слободен печат

ВИДЕО: Спектакуларен волеј ни доаѓа од американската МЛС лига!

Слободен печат

Анкета: Фајзер и Спутник В најпреферирани вакцини, 57,7 проценти од граѓаните би се имунизирале

Слободен печат

Првите 60 минути во Букурешт ќе кажат дали сме зрели за Мундијал

Слободен печат

Остави Коментар