ВИДЕО | Дигиталниот отпечаток и можноста за неговата злоупотреба

Често се трудам кога разговараме за интернет светот да направам парлела за реалниот свет – доколку ја фатиме чашката и оставаме отпечаток, истото се случува и со самиот пристап кон некоја апликација ние оставаме дигитален отпечаток. Пред се тука е локацијата од кај што пристапуваме, со каков уред…и тие податоци иницијално се користат за подобрување на корисничкото искуство. Но исто како и во реалниот свет, каде што не сите луѓе имаат чесни намери, често се случува да се злоупотреби тој дигитален отпечаток, изјави во Утрински брифинг Христијан Тасевски, ИТ експерт.
-Покрај дигиталниот отпечаток кој првично го оставаме, ние со секој клик и податок кој го внесуваме во апликацијата, овозможуваме да се прави профилирање на корисникот. Тој профил доколкку веб апликацијата го користи за да прикаже соодветна содржина, но делот со трговија на таквите профили на корисници во одредена мера влгува во категоријата злоупотреба, вели Тасевски.
Целиот разговор со Тасевски погледнете го во видеото:
Прочитајте и...  Трамп: Нема да правам нова партија, тоа се лажни вести

Поврзани вести

Затворен угостителски објект во село Вруток, работел по дозволеното време

Слободен печат

Истражување во Србија: Три четвртини од младите поддржуваат враќање на задолжителниот воен рок

Слободен печат

ВИДЕО | Котели: ДПИ постојано е на терен, нема простор за селективност

Слободен печат

Вкупно 564 возила го искористиле паркингот на Водно изминатиов викенд

Слободен печат

Шекеринска: Вакцините се проблем во целиот свет, не само кај нас

Слободен печат

Професор Ивановски: Собирањето и рециклирањето на отпадот е голем потенцијал и нови 2.000 работни места

Марина Дамческа

Остави Коментар