7 C
Скопје

ВИДЕО | Дигидог, робот куче: Необична и малку застрашувачка помош на полицијата на Њујорк

Минатата година во полицискиот оддел во Њујорк бил вработен Дигидог – робот куче. Станува збор за модел кој досега веќе се користел во неколку случаи.

Но, иако е вработен да им „служи на луѓето“, граѓаните на Бронкс неделава боле вознемирени и шокирани од полициската акција во која главна улога имал Дигидог.

принтскрин/Youtube

Полицијата со него реагирала на дојава за случај на киднапирање во некој стан. Роботот влегол во зградата, но на местото на кое било пријавено киднапирањето немало никој.

Полицијата го вработила роботот токму за вакви и слични ситуации во кои постои голем ризик за животите на полицајците кои при влегувањето на непозната територија би можеле да бидат нападнати. Наместо тоа се испраќа Дигидог да ја извиди ситуацијата и да го отвори патот на полицијата.

Прочитајте и...  Роберто Кавали по вакцинацијата: Колку повеќе сме вакцинирани, толку сме побезбедни за себе и за оние што не сакаат

Освен што може да се качува по скали и да се движи по нерамен терен, по снег и по дожд, Дигидог е опремен со сензори и камери благодарение на кои се движи и праќа слика во живо за полицијата од одредено место да може да следи што се случува на местото што го истражува. Има и звучници и микрофон па може и да користи за комуникација со осомничените.

Можете ли да си замислите еден Дигидог и на нашите улици?

Поврзани вести

ФОТО | Седа коса, а таа непрепознатлива: Погледнете каква промена претрпе убавата Белучи за новата улога

Слободен печат

Реченици кои треба да ги избегнувате на интервју за работа

Слободен печат

Адвокатот на Вајнстин тврди: Тој е веќе речиси слеп, му испаѓаат и забите

Слободен печат

Чоколадо, грозје, коски од живина и друга храна која не смее да ја јаде вашето куче

Слободен печат

Поради неа луѓето се самоубивале: Ова е најтажната песна во Југославија која Тито лично ја забранил

Слободен печат

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Слободен печат

Остави Коментар