26 C
Скопје

ВИДЕО: Десетмина пензионирани адмирали приведени во Турција затоа што се против изградбата на каналот во Истанбул

Турските власти денес уапсија десет пензионирани адмирали кои се дел од потписниците на отвореното писмо во кое се критикува изградбата на каналот во Истанбул, проект за кој се залага претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Според обвинителството во Анкара, приведени се десет пензионирани адмирали.

Уште четири пензионирани офицери, кои денес не беа приведени поради возраста, им беше кажано да се пријават во полицијата во следните три дена.

Писмото против проектот за изградба на каналот го потпишаа околу 100 поранешни офицери.

Планот на Ердоган е да се изгради канал во Истанбул кој ќе биде конкуренција на каналите Суец и Панама.

Противниците на проектот тврдат дека изградбата на каналот ќе биде отпад, катастрофа за животната средина и ќе го зголеми ризикот од земјотреси.

Извор: Бета

Поврзани вести

Русија ја регистрираше еднокомпонентната вакцина Спутник лајт

МИА Агенција

Шилегов: Градските пари не се прелеваат на сметката на „Армор плус” за противпожарната скала, нема конфликт на интереси

Слободен печат

Кацарска за СП: Без рационален пристап Македонија и Бугарија нема да најдат решение

Синдикатот на полицијата во Македонија в сабота на протест

Слободен печат

Во штипското училиште „Гоце Делчев” се инвестираат речиси 20 милиони денари

Слободен печат

ВИДЕО | Заев: Ако може ЕУ да води кампања од јавен интерес, зошто да не може државата

Остави Коментар