ВИДЕО | Денвер се врати на победите, Јокиќ блиску до трипл-дабл

Фото: Denver Nuggets

По пауза од четири натпревари тимот на Денвер конечно се радуваше на победа и тоа на гости кај Детроит со резултат 100:119.

И на оваа средба најдобар во редовите на Нагетси беше Никола Јокиќ кој го предводеше својот тим до победата. Детроит се држеше во првите три четвртини, меѓутоа во завршницата целосно попушти и не можеше да го издржи ритамот кој го наметнаа кошаркарите на Денвер.

Од моментот кога на семафорот стоеше 91:91 следуваше серија од 28:9 до завршувањето на средбата и тоа беше клучниот период во натпреварот. Јокиќ беше блиску до трипл-дабл со 30 поени, 10 скока и девет асистенции. Српскиот ас имаше одлична поддршка и од Колдвел-Поуп кој уфрли 20 поени, колку што имаше и МекГрудер на спротивната страна.

НБА РЕЗУЛТАТИ: Детроит – Денвер 100-119, Бруклин – Сакраменто 96-101, Торонто – Оклахома 128-111, Милвоки – Индијана 123-139, Феникс – Орландо 116-113.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот