23.8 C
Скопје

ВИДЕО: Дејвис за важен триумф на Лејкерси, Далас ита кон плеј-оф

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс го совладаа Феникс на домашен терен со резултат 123:100. Покрај актуелните НБА шампиони, победи доцна синоќа забележаа уште Далас, Сакраменто, Чикаго, Њу Орлеанс и Минесота.

Лејкерси до важниот триумф за плеј-оф беа предводени од Ентони Дејвис кој имаше фантастична партија со 42 поени, 12 скока и пет асистенции и така го надополни отсуството на Леброн Џејмс.

Колдвел-Поуп и Карусо додадоа по 17, а Херел и Меклемор придонесоа со по 12 коша. На спротивната страна за Санси најефикасен беше Пејн со 24 поени, Букер запиша 21, а Бриџис 15.

„Езерџиите“ се седмопласирани на Западот (38-30), доколку останат на таа позиција ги чека влез во плеј-ин. Феникс е второпласиран (48-20) и веќе обезбеди плеј-оф.

Далас беше подобар од Кливленд во Охајо со 124:97 и сега е на петтата позиција со учинок 40-28. Кавалирси се на 13 позиција на Истокот (21-47) без шанси за плеј-ин или плеј-оф.

Хардавеј јуниор доминираше за Маверикси запишувајќи 25 поени, имаше голема помош од Ричардсон кој уфрли 20, додека Словенецот Дончиќ мечот го заврши со 15 поени, по пет скока и асистенции. За Кавалирс Секстон беше најдобар со 24 поени и седум асистенции.

НБА лига, резултати –

Шарлот Хорнетс – Њу Орлеанс Пеликанс 110:112
Кливленд Кавалирс – Далас Маверикс 97:124
Орландо Меџик – Минесота Тимбервулвс 96:128
Детроит Пистонс – Чикаго Булс 96:108
Лос Анџелес Лејкерс – Феникс Санс 123:110
Сакраменто Кингс – Оклахома Сити Тандер 126:98

Поврзани вести

Откриено е што им кажал Ериксен на лекарите кои го вратија во живот

Слободен печат

ВИДЕО: За инает на Роналдо, урнебесна реакција на рускиот селектор

Слободен печат

Нов пресврт во Тотенхем, отпаѓа и Фонсека, а нов фаворит е екс тренерот на Елмас

Слободен печат

ВИДЕО: Пресврт на Белгија во режија на Де Брујне

Слободен печат

Шевченко импресиониран од „рисовите“: Македонија покажа карактер

Слободен печат

УЕФА му се закани на Роналдо: Ќе има казни за тргање на пијалоците на прес-конференциите

Слободен печат

Остави Коментар